Jak byste postupovali, kdyby selhaly digitální platební systémy?

Jak byste postupovali, kdyby selhaly digitální platební systémy?

Technologie se vyvíjí každý den a to, co jste před 20 lety považovali za nemožné, je nyní velmi pravděpodobné. Hlavním problémem v dnešní době je, že každý z nás je naprosto závislý na technologii, a když se něco pokazí, vůbec netuší, co si počít! Zamyslete se nad tím… jak byste jednali, kdyby selhaly digitální platební systémy?

Představte si, že je pátek pozdě večer, pracovní týden skončil a v cestě mezi vámi a vaší večeří stojí jen prázdná lednice. Rychle zaběhnete do supermarketu, koupíte pár věcí a u pokladny přiložíte kartu. Katastrofa nastane, když vám pokladní řekne, že systém nefunguje a nemůžete platit kartou!

Pravděpodobně na ni budete nevěřícně koukat. „Opravdu se to může pokazit?“

Ano, je to tak, karetní platební systémy se mohou pokazit stejně snadno, jako když vám zmizí signál na telefonu. Ale nepanikařte, ještě není všem dnům konec… ještě můžete použít hotovost.

To, že nefungují karetní platební systémy, ještě neznamená, že selhaly také bankomaty… odeberte se k nejbližšímu bankomatu a vyberte si tolik peněz, kolik potřebujete, vraťte se a zaplaťte za svou večeři!

Může technologie selhat?

Během několika uplynulých měsíců několikrát přestaly fungovat platební systémy na kreditní a debetní karty v Evropě a nakupující i obchodníci se dostali do docela pěkné šlamastyky. Zákazníci nahlásili, že přišli k pokladně a jejich karty byly zamítnuty. Obchodníci nebyly schopni zpracovat karetní platby, což vedlo k výměnám hotovosti nebo k odmítnutí prodeje. Dokážete si představit, že obchodníci přišli během několikahodinového výpadku systému o miliony, což není ideální…

Technologie selhala a spousta lidí měla pocit, že situace nemá žádné východisko… čím víc budeme spoléhat na stále pokrokovější technologie, tím obtížněji se budeme vypořádávat s problémy, když přestanou fungovat.

Nemyslíte si, že je to ironické s ohledem na nedávné titulky ve zprávách o „bezhotovostní společnosti“?

Zachrání nás hotovost!

Upřímně řečeno, hotovost je jediná alternativa při výpadku digitálních platebních systémů. Hotovost je univerzální. Lze ji použít všude, každým bez ohledu na věk, pohlaví nebo finanční poměry.

Neberte to špatně, technologie je pohodlná, ale toto pohodlí je jedním z důvodů, proč někdy utrácíme víc, než musíme. Nevýhodou kreditních karet je, jak snadno může někdo lehkovážně utrácet jen přiložením bezkontaktní karty aniž by musel mít u sebe peníze.

Hotovost pořád plní svůj účel v případě malých transakcí a vždy bude představovat nejrychlejší a nejpřímější způsob platby. Dělá záložníka technologii!

Kontaktujte nás
ZÁKAZNICKÁ LINKA

Vyhledávání