5 chyb, kterých se možná dopouštíte při používání bankomatu!

5 chyb, kterých se možná dopouštíte při používání bankomatu!

Bezpečné používání bankomatu – 5 tipů, jak používat bankomat bezpečně.

I přes neustále se vyvíjející technologie všichni pořád používáme bankomaty, protože jsou rychlé a pohodlné. Při používání bankomatu se však možná dopouštíte hned několika chyb. Řekneme vám tedy, jak být u bankomatu v bezpečí!

Pokud jde o peníze, vždy zde hrozí riziko spáchání nějakého trestného činu, ale to by vám nemělo ze strachu zabránit používat bankomat! Místo toho učiňte několik praktických preventivních kroků, abyste byli u bankomatu v bezpečí a zbytečně neriskovali.

Zkontrolujte okolí

Pokud se nacházíte v místě, kde se necítíte moc bezpečně, řiďte se svým instinktem! Bankomat používejte rozumným způsobem. Pokud nejste na rušném místě, nevybírejte hotovost z bankomatu pozdě v noci. Doporučujeme vyvarovat se bankomatům v tiché tmavé uličce nebo na místech, kde nejsou žádná bezpečnostní opatření.

Buďte si VĚDOMI svého okolí a používejte bankomat bezpečně.

Zkontrolujte bankomat

Pokud si nejste jisti výběrem hotovosti z určitého bankomatu, tak se naučte, jak ověřit jeho bezpečnost.

Existují tři způsoby, jak detekovat skimmovací zařízení na bankomatu:

Zkuste, zda se klávesnice na zadávání PINu nehýbe – tak se můžete přesvědčit, zda je součástí bankomatu, nebo zda je volná…
Dále vyzkoušejte, jestli se nehýbe plastová část okolo otvoru na bankovní kartu.
Při zadávání PINu VŽDY zastiňte klávesnici rukou – tak ochráníte svůj PIN před zvědavýma očima nebo případnými ilegálními kamerami, které mohou být nainstalovány v okolí.

Pokud se vám něco nezdá, upozorněte na to banku nebo osobu zodpovědnou za daný bankomat. Na bankomatu vždy najdete číslo na zákaznické služby pro případ, že se něco stane nebo si všimnete něčeho podezřelého.

Zakryjte PIN

I když za vámi nikdo nestojí (nikdy si nemůžete být stoprocentně jistí), i přesto je dobré zastínit při zadávání PINu klávesnici, abyste byli v bezpečí. Věřte nebo ne, zločinci mohou nainstalovat kamery poblíž bankomatu, které zachytí PINy, když je zákazníci zadávají. Pokud jde o peníze, je lepší jednat obezřetně.

Vezměte si účtenku

Počítače také chybují a účtenka z bankomatu je důkazem o transakci pro případ, že dojde k chybě, kterou budete muset dokázat. Také byste byli překvapeni, co zločinci dokáží provést s informacemi na účtence, jako je vaše jméno nebo číslo účtu. Nejlepší je si účtenku nechat a po vyřešení sporu o výběru ji skartovat.

Veďte si záznam o výběrech

Byli byste překvapeni, kolik lidí si nevede záznamy o penězích, které si vybrali z bankomatu.

Někdy se můžete ocitnou ve sporu o výši vydané hotovosti. Nic není dokonalé, hlavně stroje a zařízení, ale to není důvod k panice! Když k tomu dojde, je jednoduché ukazovat prstem, ale než budete reagovat, ZASTAVTE se a zamyslete!

Jako poskytovatel bankomatů bychom chtěli zákazníky požádat, když budete mít problém s jedním z našich bankomatů, nerozmazávejte naše jméno hned po sociálních sítích. Chápeme, jak je to frustrující, ale jsme tu pro vás 365 dní v roce, abychom zajistili spokojenost našich zákazníků, a když se nás na něco zeptáte, odpovíme vám co možná nejrychleji.

Většinou se nejedná o problém s bankomatem samotným, ale o problém s bankou nebo někým, kdo s ním neoprávněně manipuloval. Proto vám PROSÍME, abyste se na nás obrátili přímo, a nezveřejňovali naši vinu na veřejných doménách. MY NEJSME ZLOČINCI!

Prevence je samozřejmě lepší než léčba. Nebuďte příliš paranoidní ohledně nově nainstalovaných technologií na některých bankomatech. Na některých bankomatech Euronet byla například nedávno nainstalována čtečka čárových kódů (které vypadají trochu jako kamera!), která umožňuje bezkontaktní výběr pomocí mobilního telefonu.

Z toho plyne poučení, když si nejste něčím jistí, zeptejte se!

Buďte v bezpečí! Stojí za to zjistit si, jak bezpečně vybírat peníze z bankomatu. Neváhejte se na nás obrátit, kdybyste od nás chtěli získat další tipy! Pro bližší informace o tom, jak postupovat v případě problémů s výběrem, navštivte náš blog nebo stránky s častými dotazy.

Kontaktujte nás
ZÁKAZNICKÁ LINKA

Vyhledávání